Co byste měli vědět před koupí bazénu

Skimmerový bazén

S příchodem letních měsíců leckterým z vás problikne hlavou představa, že by bylo fajn mít na zahradě vlastní bazén. Pokud se ohlédneme několik let dozadu, zjistíme, že úmorná vedra přetrvávají již několik let. A nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace změnit.

Takže jdete vybírat bazén, ale jaký koupit?

Obecně můžeme bazény rozdělit na nadzemní, zapuštěné a vnitřní.

Vnitřní bazény jsou zabudovány přímo v budově a často jsou součástí stavebního projektu. Mimo to jsou také extrémně drahé – poskytují však jednu nespornou výhodu, můžete je využívat po celý rok bez dalších nákladů na ohřev nebo zastřešení.

Mezi nadzemní bazény patří venkovní bazény všeho druhu, od těch nejlevnějších nafukovacích až po foliové nadzemní bazény s kovovou konstrukcí. Společným jmenovatelem této kategorie je fakt, že je bazén postaven do výšky (a není pod úrovní země).

Běžné nafukovací bazény se dají v závislosti na velikosti koupit již od 2 000 Kč – jsou to takové ty kulaté bazénky, kam si vlezete asi jako do vany a chladíte se. O plavání zde určitě nemůže být řeč. Některé dražší nafukovací bazény mají už dostatečné rozměry na to, abyste si v nich zaplavali. Nicméně kulatý tvar zajistí jen to, že vás bude brzy bolet levá nebo pravá ruka – podle toho, na jakou stranu budete plavat. Nejedná se o obdélník, takže většinu času pořád jen zatáčíte. Dle našeho názoru jsou tyto bazény naprosto nejhorší, protože finančně nejsou nejlevnější a ani si v nich nezaplavete. Pokud vám jde čistě jen o ochlazení během letních měsíců za co nejnižší cenu, potom si pořiďte zahradní sprchu nebo nafukovací bazén za pár tisíc – i když v tomto případě počítejte s nemalou investicí za vodu a čističe vody.

Zapuštěný bazén, pokud to myslíte vážně

Asi nejzajímavější kategorií jsou zapuštěné bazény neboli bazény do země. Obecně se dá říci, že je to zlatá střední cesta, i když finální částka závisí na mnoha faktorech – velikost, kvalita použitých materiálů, zastřešení, ohřev vody a další vybavení.

Ideální tvar běžného zapuštěného bazénu je obdélník se zakulacenými rohy. Pro plavání naprosto ideální, protože máte dvě dlouhé strany, na kterých si skutečně zaplavete. Některé atypické patvary sice vypadají skvěle na první pohled, ale jejich využití je naprosto příšerné.

Konstrukce zapuštěných bazénů je naprosto různorodá – dříve se používala betonová, nicméně ta je velmi drahá a špatně se opravuje. Proto se od betonu v této oblasti pomalu ustupuje. Nerezové bazény jsou konstrukčně v podstatě nezničitelné, ale jejich extrémně vysoká cena se v poměru cena/kvalita nevyplatí. Některé firmy nabízejí i laminátová řešení v kombinaci se sklokeramikou.

Firma Albixon se specializuje na návrh a realizaci bazénů a v jejich portfoliu naleznete hlavně skimmerové bazény. V některých případech používají k vypláštění těžkou fólii. Jedná se o velmi zajímavé řešení, které je unikátní, spolehlivé a cenově dostupné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *