Vyplatí se auto vlastnit nebo pronajímat?

Operativní leasing Driveto

Pojďme se v dnešním článku podívat na to, jestli se vyplatí auto vlastnit nebo pronajímat. Odpověď totiž není tak jednoznačná, jak se může na první pohled zdát.

Jste fyzická osoba – nepodnikatel

Asi nejpočetnější skupinu lidí tvoří fyzické osoby, které nemají firmu ani nepodnikají. Pro většinu z nich se vyplatí koupit si ojetý vůz. Proč ne nový? Koupě nového vozu je naprosto neefektivní v poměru cena/výkon. Jen tím, že s vaším novým autem odjedete od prodejce, se sníží jeho hodnota o 15 – 30 %. Prvních 50 000 kilometrů ztrácí vaše auto na své ceně nevídaným tempem. Proto se vám vyplatí tento kus prodat až na cca 150 000 kilometrech, kdy se užitná hodnota a pokles z opotřebení dostává do rovnováhy. Proto se nepodnikatelům nejvíce vyplatí koupit si ojetý vůz.

Nicméně pro každého člověka není jediným ukazatelem cena, a pokud je pro vás komfort a společenská prestiž stejně tak důležitá, pak může být vhodným řešením i operativní leasing. Operativní leasing je ve zkratce pronájem nového auta od leasingové společnosti na předem dohodnutou dobu (nejčastěji 1 až 2 roky). Pronajímatel auta většinou hradí jenom pohonné hmoty a odpadají mu tak náklady na placení povinného ručení, havarijního pojištění, servis, výměny a nákup pneumatik apod…

Obliba operativního leasingu neustále roste, a to i u nepodnikatelů. Velkou měrou k tomu přispívá i politika současných automobilek, která se již dávno nezaměřuje na kvalitu, ale hlavně na design a marketing. Je naprosto běžné, že i po koupi nového vozu brzy skončíte v servisu a řešíte opravy. To u věci, na kterou šetříte 10 let, nebo jste si na ni dokonce vzali půjčku, zkrátka nechcete. Bohužel je to běžná praxe.

Jste OSVČ nebo majitel firmy

Pokud pro svoje podnikání nebo provoz firmy potřebujete auto, nebo hned několik aut, potom se zkrátka nechcete zabývat koupí ojetého vozu. Je to časově velmi náročné, od samotného výběru až po servis závad, které se na ojetém autě projeví. Vy přeci potřebujete vůz, který vám bude okamžitě a spolehlivě sloužit.

Koupě nového vozu na první pohled vypadá dobře, nicméně je to obří finanční zátěž. Jsou to statisíce, v případě více aut miliony, které vám budou v podnikání chybět. Proto většina podnikatelů sáhne po úvěru na auto. Úvěr, stejně jako jakákoli jiná půjčka, vám obří částku rozdělí do přijatelných splátek, a také vám k tomu přibalí nemalé úroky. Nové auto za 500 000 Kč vás tak díky úvěru může vyjít na 650 000 Kč. Auto máte díky úvěru ve svém vlastnictví, nebo ve vlastnictví své firmy, takže platíte povinné ručení, dálniční známku, havarijní pojištění, nové pneumatiky, zkrátka všechny náklady spojené s provozem.

Oproti tomu operativní leasing Driveto vám auto pronajme na dobu předem určenou, za peníze předem sjednané, a s nájezdem, na kterém jste se dohodli. Kromě pohonných hmot neplatíte žádné další poplatky, takže se vám s tímto nákladem lépe kalkuluje do budoucna. Začínáte podnikat, potřebujete působit dobře a nevíte, jestli uspějete? Sjednejte si operativní leasing na 1 rok. Budete jezdit v novém autě, nebudete platit žádné další poplatky a budete se moci soustředit na podnikání. Pro dlouhodobý pronájem aut se můžete podívat na nabídku Driveto Klubu.

Foto – Zdroj: Driveto.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *