Když vám začne jazyková bariéra komplikovat život

Když vám začne jazyková bariéra komplikovat život

„Anglicky se učit nebudu. Vždyť už jsem stará a nebudu to potřebovat.“ Tak přesně tohle jsou slova člověka ve středním věku, který na škole zažil ruštinu nebo němčinu. Jenže díky globalizaci se s angličtinou setkáte naprosto všude, i v každodenním životě.

Chcete si něco vygooglit, ale nedaří se vám najít odpověď v českém jazyce? Potom to s velkou jistotou naleznete v tom anglickém. V běžných novinových článcích se hýří anglickými výrazy, kterým nerozumíte. A když už se nějaké anglické slovíčko snažíte přečíst, sklidíte posměch okolí, protože takhle se to přeci nevyslovuje. To je ten moment, kdy začnete přemýšlet o tom, že si zaplatíte kurzy angličtiny.

Dovolená s Německou cestovkou, to přeci zvládneš

44 letá Katka se nechala přemluvit k dovolené na Mallorce s německou CK. Nižší cena, vyšší standard, větší nabídka ubytování, však to znáte. A domluví se přeci rukama a nohama. A tak Katka vyrazila, ještě se svojí 9letou dcerou. Při příletu na Mallorcu přišel první problém, nedařilo se ji najít autobus, který ji měl odvézt do hotelu. Takže zbytečná panika. Nakonec se ji podařilo najít delegátku a odjet. Skutečně se „nějak“ domluvila rukama a nohama, ale pro ostatní lidi to muselo vypadat neskutečně trapně. Dovolená proběhla naprosto v pořádku, ale i tak si Katka po příletu do Čech zaplatila jazykové kurzy v Praze, aby se naučila alespoň základy angličtiny. Jazyková bariéra ji zbytečně dostala do situací, kterým by se příště raději vyhnula.

Nepodařený vztah s cizincem

Jinou zkušenost zažila 47 letá Martina, která se zamilovala do svého kolegy v práci, který přijel z Anglie jako výpomoc. V práci se vztahy navazovat nemají, ale lásce neporučíte. A tak se Martina snažila Joshe zaujmout, jenže to se lépe řekne, než dělá, zvlášť když anglický jazyk vůbec neovládáte. Translator nemáte pořád po ruce, a i ten někdy vyplodí naprosté nesmysly. Přes úpornou snahu a pomoc kolegů se Martině podařilo zajít s Joshem na večeři. Teprve tam si uvědomila, že to nemá žádnou cenu. O čem se chcete s Angličanem bavit, když vaše slovní zásoba začíná na „dog“ a končí na „cat“? Po dvouhodinovém mlčení u stolu a o trapné snahy o konverzaci se Martina vzdala šance na vztah s Joshem, i když to mezi oběma jiskřilo. Hned na to však začala navštěvovat jazykovou školu v Praze, aby se tento zážitek již nikdy neopakoval.

Foto – Zdroj: FreeImages.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *