Pozor na velikonoční akce, mohou se dost prodražit

Pozor na velikonoční akce

Nákupy, nákupy a zase nákupy. Tři měsíce od Vánoc a supermarkety opět zažijí neskutečný příliv zákazníků. Suroviny na vánočku, maso na řízky, vajíčka na barvení a hromada sladkostí, protože vajíčka natvrdo děti dnes už nechtějí.

Velikonoční období skýtá obrovskou příležitost pro výrobce, a ty se tak předhánějí, kdo vymyslí lepší velikonoční produkt. Tím lepší nemyslíme kvalitnější, ale lepší pro výrobce. Co nejnižší investice do surovin a maximální zisk. Tohle se samozřejmě netýká všech, ale pokud si projdete regály a podíváte se na složení některých produktů, můžete být nemile překvapeni.

Čokoláda nebo ztužený rostlinný tuk

Asi nejznámější fígl naleznete u výrobců čokolád, velikonočních zajíců, čokoládových vajíček atd.. Velkou roli hraje samozřejmě cena a 100g čokoládový zajíc za 11,90 Kč působí lákavě, ale chcete koledníky potěšit nebo jim darovat do jejich košíků čokoládu, která čokoládou ani není a obsahuje jen ztužené rostlinné tuky?

U většiny levných velikonočních figurek ve složení budete jen marně hledat kakao, a pokud ho najdete, bude někde vzadu s podílem 5 nebo 10%. Taková „čokoláda“ navíc nesmí nést název čokoláda, ale kakaová pochoutka. Ve výsledku je to jakési předražené „cosi“, které se zkrátka ani nedá jíst.

Jako čokoláda se smí označovat výrobek obsahující nejméně 25% celkové kakaové sušiny, 14% mléčné sušiny a minimálně 3,5% mléčného tuku. Pro představu klasická 100g Milka obsahuje nejméně 30% kakaové sušiny.

Nešidí se jen čokoláda

Výrobci rádi používají tyto svátky pro prodej „časově omezených produktů“, které jsou často ošizené, ale za bezkonkurenční cenu. Setkat se tak můžete i s velikonoční edicí džusů od známých výrobců, kde je snížen podíl ovoce. Takový džus se pak ani neoznačuje jako džus, ale jako nektar. Nicméně v časovém shonu a na obalu limitované edice si změny složení ani nevšimnete. Ve výsledku si tak koupíte cukrem oslazenou vodu.

Foto – Zdroj: FreeImages.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *