Nastartujte jarní detox bez zbytečných extrémů

Nastartujte jarní detox bez zbytečných extrémů

Dle posledních předpovědí by mělo konečně přijít i jarní počasí. Teploty přes den 15°C a poctivé sluníčko, které už hřeje. Po letošní zimě, která byla co se týče výkyvů teplot jak na kolotoči, je to obrovská úleva. Na jaře se uchyluje spousta z nás k jarnímu detoxu. Výživové poradci mají žně a alternativní šamani ještě větší. Miliony způsobů na extrémní očisty těla vám často spíše uškodí. Podívejte se na naše neextrémní tipy, jak nastartovat jarní detox.

První jarní pohyb a fyzická zátěž

Většina z nás si dává přes zimu „pauzu“. A pokud se podíváme několik měsíců zpátky, kolik bylo opravdových slunečných zimních dní, kdy jste mohli jít na super procházku? Proměnlivé počasí letošní zimy uvalilo neskutečnou zátěž na naše organismy, které jen tak tak fungovaly. S příchodem jara je ideální čas na to, načerpat trochu toho poctivého vitamínu E a snažit se opět rozhýbat ztuhlé tělo. Začněte chodit na procházky a na čerstvý vzduch. Chůze se sice nebere jako sport, ale dokáže vaše tělo rozhýbat a nastartuje metabolismus, který začne z těla vyplavovat škodlivé látky v podobě potu.

Odlehčení jídelníčku a občasná hladovka

Přes zimu je velmi těžké vyhnout se smaženým a tučným jídlům, protože je tělo svým způsobem vyžaduje. Nabrání tuku během zimy je přirozená lidská potřeba, stejně jako u zvířat. Po příchodu z celodenního šmajdání v -15°C na salát zkrátka chuť nemáte. S příchodem jara můžete začít jídelníček odlehčovat, protože už nepotřebujete mohutné zimní kožichy. Pro začátek se vyhněte tučným smaženým jídlu a zkuste zvážit rybí, kuřecí nebo krůtí maso. Vyhněte se hranolkům a zkuste konzumovat méně brambor popř. rýži. To vše v kombinaci se zeleninovou oblohou. Pozor si dejte na bílé pečivo. Doporučujeme si také vyhradit jeden den v týdnu, kdy budete mít pouze snídani a oběd. Lze to laicky označit jako „půldenní hladovku“. Není to žádný extrém a zvládne to opravdu každý. Pokud dopřejete svému žaludku půl dne odpočinku navíc, rozhodně vám za to vřele poděkuje.

Bylinková kúra

V obchodech a na internetu na vás budou vyskakovat doplňky pro podporu jarního detoxu, ale nenechte se zmást. Mnohem lépe uděláte, když si natrháte první jarní bylinky nebo koupíte běžné bylinkové čaje. Z kraje dubna nemáte jinou možnost, protože první bylinky začínají růst dle počasí až kolem půlky dubna, takže s trochou štěstí první bylinky nasbíráte ke konci dubna. Velmi účinně působí obyčejná kopřiva dvoudomá, která je zlatým králem všech jarních detoxů. Nemá smysl vyjmenovávat na co všechno je dobrá. Čaj z ní připravený můžete pít 2x denně a hned po prvním šálku ucítíte ten blažený pocit uvnitř těla. Obecně ale neuděláte špatné s žádnou čerstvě vykvetlou bylinkou, která je plná síly – pampeliška, máta, meduňka. Látky v každé rostlině jsou naprosto unikátní a nenahraditelné. Rostliny jsou na našem světě to, co přežilo a dokázalo se přizpůsobit všemu. A vy teď máte možnost vzít si z nich to nejlepší.

Foto – Zdroj: FreeImages.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *