Selen – prvek, se kterým se v běžném jídelníčku moc nepotkáte

Esenciální stopový prvek selen

Esenciální stopový prvek selen se nachází v těle dospělého člověka v zastoupení pouhých 12 mg, nicméně je naprosto důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Podílí se na tvorbě enzymu glutathoinperoxidáza, který je nutný k metabolismu tuků. Podporuje tvorbu testosteronu a zvyšuje plodnost. Příznivě ovlivňuje činnost štítné žlázy a jater. Velmi klíčovou úlohu sehrává i tím, že zmírňuje toxické účinky rtuti, olova, arsenu a kadmia v organismu.

Selen v potravinách

V českém prostředí je výskyt selenu v půdě velmi nerovnoměrný, spíše žádný. Velký podíl selenu naleznete ve vnitřnostech, rybách a mase. Dále pak v některých druzích ořechů. Největší podíl selenu pak obsahují mořské řasy. Velmi zajímavý je podíl využitelnosti selenu v přírodní formě, který se blíží 100%. Selen lze doplnit i výživovými doplňky, nicméně tam se nachází většinou v kombinaci se zinkem jako bioaktivní selen a jeho využitelnost je spíše diskutabilní.

Nejvíce strádají vegetariáni a vegani

Vzhledem k výše uvedenému mají problém s nedostatkem selenu vegetariáni a vegani. Zelenina a ovoce totiž většinou obsahuje jen stopové množství selenu, které ani zdaleka neodpovídá doporučené denní dávce. Ta se pohybuje kolem 1 mikrogramu selenu na 1 kg hmotnosti, tudíž 80 µg u 80 kg člověka. Pokud se podíváme na tabulku potravin, nejlépe na tom jsou para ořechy. Pro tuto skupinu lidí pak stojí za úvahu zázvor, česnek, sója, fazole, hrách a hrušky. Nicméně i tak je velmi náročné pokrýt doporučenou denní dávku.

Pozor na předávkování

V našich podmínkách je téměř nemožné předávkovat se selenem. Toxická hodnota začíná na 300 µg a toho nelze běžnou stravou dosáhnout. Nicméně pro vaši představu při předávkování selenem hrozí chorobné změny pokožky, ztráta vlasů a nehtů. Dlouhodobý příjem selenu v dávkách nad 900 μg může způsobit neurologické změny, křečové záchvaty a ochrnutí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *